یک شنبه 30 بهمن 1390(بازدید ),
 
:: 16:41 ::  نویسنده : نژادعلی
نویسنده : AmIn تاریخ : شنبه 24 دی1390
نظرات 6 نظر

 

به تازگی دانشمندان طی کاوش در ژرفای 2300 متری در 1500 کیلومتری آب‌های جنوب جزیره‌ی ایستر، که نزدیک ساحل شیلی قرار دارد، به سخت‌پوست کوچک، سفید‌ رنگ و ابریشمی ناشناخته‌ای برخورد کردند. این جان‌دار، که نزدیک چاه‌های آب‌داغ پیدا شد، آن اندازه نامعمول است که به نظر می‌رسد برای طبقه‌بندی آن باید خانواده‌ی تازه‌ای را در فرمانروی جانوران در نظر گرفت. نام رسمی این جاندار نابینا را Kiwa hirsute برگزیده‌اند.


نام خانواده‌ی که این خرچنگ 15 سانتی‌متری نخستین گونه‌ی آن است، از نام Kiwaida، آفریننده‌ی سخت‌پوستان در اسطوره‌های پولپونزیایی گرفته شده است و نام گونه‌ای hirsute، به معنای مویین است که به موهای ریز روی دست و پای این جاندار اشاره دارد.
با این که یک‌سال از آغاز پژوهش روی این خرچنگ می‌گذرد، هنوز دانشمندان می‌گویند چیزهای زیادی درباره‌ی این جاندار هست که ما نمی‌دانیم. یکی از رازهای این جاندار این است که این رشته‌های نازک و مومانند که دست و پای این خرچنگ را می‌پوشانند، به چه کار جاندار می‌آیند. برخی بر این باورند که این رشته‌ها، باکتری‌هایی را که ممکن است غذای خرچنگ باشند، به دام می‌اندازند. اما برخی دانشمندان بر این نظر هستند که باکتری‌هایی که لابه‌لای این رشته‌های مویین پیدا شده‌اند، مواد سمی را که از چاه‌های ژرفای دریا بیرون می‌آیند، پاکسازی می‌کنند


 
/ 0 نظر / 5 بازدید